Місяць червень назвали мабуть так, тому що саме в цьому місяці визріває черешня. В нас цього року неймовірно великий урожай. Була вдала погода тепло, але ж не жарко, без дощів і великих градів. Ціна того року, 7 Євро за кг, знизилася до 5 Євро, але ж фермери стоять з ящиками і не можуть позбутися тої кількості, яку вродила Земля. Кожний колега на роботі хто має дерева, приносив останнім часом хоча б раз в неділю повну пластикову коробку і ходив по офісу від столу до столу "Ну візьми хоч трохи ще, не нести ж додому". (Я б все забрала, але ж невдобно). Прикро, що ніхто не робить консервацій, що наївшись, люди пустять залишки на шнапс.
Вона така здоровецька, в жменю влазить тільки 7 штук
От поклала для приклада у рядок на лінійку, діаметр від 15 до 19 - 4 сантиметри!
Порівняла з нормальними помідорами. Ні це не чері-томати, це помідоро-черешня.
Ну ще треба звісити - 20 грамів штука! 50 штук один кілограм.
Ну ще розрізала, щоб для повного аналізу: соковита, пахуча, червона, гарна, як майже пройшовший червень.
6 коментарів:
В нас теж цього року черешні вродили, дерева були схожі на червону облепіху)
Треба це літо так і запям‘ятати: коли вродила черешня.
Наталю, повний і вичерпний аналіз ! ;) Цього року найбільш доступна ягода по ціні у нас.
Я вчора з пів відра надриглювала (так казала моя бабуся на процес видовбування кісточки з вишні чи черешні), наварила сьогодні джему (це як варення, алеж не капає, бо з пектином), наоблизувалась ложок і кастрюль. Сьогодні вже не хочу по ці ягоди згадувати.
Пів-відра !!!!! Супер !!!!У нас також кажуть так "дрелювати" . Я цього року не варю, хіба, що трохи пізніше з абрикосів (син дуже любить) бо залишилося повно з минулого року. Останнім часом також використовую пектин. Як на мене це значно скорочує час варіння і робить варення більш густим.
І вітамінів більше, тому що не так довго вариться.
Дописати коментар